500 Global Akselerasiya proqramına ilk Azərbaycan Fintex şirkəti seçilib
Dünyanın ən yaxşı startap akseleratoru olan 500 Global Akselerasiya proqramına bu il ilk Azərbaycan Fintex startapı iştirak haqqı qazanıb. 500 Global Akselerasiya proqramına hər il yüzlərlə startap müraciət edir. Müraciətçilərdən çox az bir qismi proqramda iştirak haqqı qazanır. Bu il proqrama qəbul olan 15 startapdan biri Azərbaycanda Fintex layihəsi olan Epoint startapıdır. Epoint - Global İnnovations MMC şirkətinin bir layihəsidir.
Proqrama qoşulan Global İnnovations MMC şirkəti və onun Epoint layihəsi, 500 Global akselerasiya proqramında iştirak edən ilk Azərbaycan Fintex şirkəti oldu.
Global İnnovations MMC şirkətinin təsisçisi və direktoru Zeynal Kərimzadə açıqlamasında proqram haqqında fikirlərini bildirib:
“500 Global Akselerasiya proqramı, dünyanın Top 3 siyahısında olan akselerasiya proqramıdır. Sözsüz ki bu proqrama qatılmaq, hər bir startapın arzusudur. Burada 3 aylıq mentor proqramı və dünyanın hər bir yerindən olan digər komandalar ilə fikir mübadiləsi, təcrübənin bölüşməsi və proqram nümayəndələri tərəfindən dəyərli məsləhətlərin vermələri əsas dəyər qatır. Əlavə olaraq proqrama qoşulan layihələrə yatırımlar olunur və dünya miqyaslı vençur fondlar ilə tanış olmaq imkanları yaranır. Epoint olaraq bu proqramda iştirak etməyimizə çox şadıq və çalışacayıq ki layihəmizi digər ölkələrdə tanıdaq.”
500 Global 2010-cu ildə əsası qoyulmuş və erkən mərhələdə yüksək inkişaf edən texnologiya startaplarına sərmayə qoyan qlobal vençur kapitalı firmasıdır. Yarandığı gündən 500 Global 81 ölkədə 2600-dən çox şirkətin 5000-dən çox təsisçisini dəstəkləmişdir. Onun portfelinə 1 milyard dollar dəyərində 45 şirkət və dəyəri 100 milyon dollardan çox olan 130-dan çox şirkət daxildir. 500 Global maraqlı tərəflərlə sıx əməkdaşlıq edir və hökumətlərə və korporasiyalara startapın sürətli inkişafı üçün sahibkarlıq ekosistemlərinin yaradılması ilə bağlı məsləhətlər verir. Onu da qeyd edək ki, 500 Startups akselerasiya proqramı 2021-ci il sentyabrdan etibarən 500 Global olaraq adlandırılır.
Epoint.az – Azərbaycanın kiçik və orta sahibkarları üçün rəqəmsal ödənişlər aqreqatoru və elektron kommersiya platformasıdır. Onun köməyi ilə heç bir əlavə xərc, texniki bilik və köməkçi texniki və əməliyyat resursları tələb etmədən sahibkarlara bank kartları üzrə ödənişlərin qəbulu sistemi təklif edilir
Epoint layihəsi, Visa beynəlxalq ödənış şirkəti və BDO beynəlxalq audit şirkəti ilə əməkdaşlıqda “Global Innovations” şirkəti tərəfindən həyata keçirilmişdir.
*Epoint – 2022-ci ilin may ayında Teknofest aerokosmik və texnoloji festivalın çərçivəsində keçirilmiş Takeoff beynəlxalq startaplar müsabiqəsinin qalibləri arasında yeganə Azərbaycan layihəsidir. Müsabiqədə Epoint.az Amerika şirkətindən sonra ikinci yeri tutdu.
* Epoint – 2022-ci ilin sentyabr ayında Orta Asiyada keçirilən Digital Bridge ən böyük rəqəmsal texnoloqiyalar forumu çərçivəsində keçirilmiş Astana Hub Battle beynəlxalq startaplar müsabiqəsinin yarım finalçısıdır.
*Global Innovations MMC – AR İqtisadiyyat Nazirliyindən “Startap Sertifikatı” almış birinci Fintex şirkətdir. Bu, onu növbəti üç il ərzində mənfəət vergisini ödəmək öhdəliyindən azad etmişdir.
Platforma haqqında sizi maraqlandıran bütün məlumatları aşağıdakı əlaqə telefonu vasitəsilə əldə edə bilərsiniz: +99470 242 99 66.

Fintech Company from Azerbaijan has been selected for the 500 Global acceleration program for the first time
Azerbaijani Fintech startup has been honored to participate in the 500 Global acceleration program, the world's best startup accelerator, for the first time. Every year, hundreds of startups apply to participate in the 500 Global program. A small number of applicants get the opportunity to participate in the program. One of the 15 startups admitted to the program this year is the Azerbaijani Fintech startup Epoint.
Global Innovations joined the program with Epoint project and became the first Azerbaijani Fintech company to participate in the 500 Global acceleration program.
Zeynal Karimzada, the Founder and CEO of Global Innovations, expressed his opinion about the program:
“500 Global acceleration program is in the TOP-3 of the world's acceleration programs. Participation in this program is the dream of every startup. The main value of the program is a three-month mentoring program and the exchange of ideas with other teams from around the world, the exchange of experience and valuable counselling from program mentors. Moreover, participating projects are given the opportunity to receive investment and get acquainted with world-class venture funds. We, as Epoint, are very happy to participate in this program and will do our best to make our project recognizable in other countries.”
500 Global is a global venture capital firm founded in 2010 that invests in early-stage, fast-growing technology startups. Since its inception, 500 Global has supported over 5,000 founders in over 2,600 companies in 81 countries. They have a portfolio of 45 companies worth $1 billion and over 130 companies’ worth over $100 million. 500 Global works closely with stakeholders and advises governments and corporations on building entrepreneurial ecosystems for rapid startup growth. It should also be noted that since September 2021, the 500 Startups acceleration program has changed its name to 500 Global.
Epoint.az is an online payment aggregator and e-commerce platform for small and medium businesses in Azerbaijan. Entrepreneurs are offered a system for online payment acceptance, without any additional costs, technical knowledge and operational resources.
Global Innovations LLC implemented the Epoint project in cooperation with Visa international payment system and BDO international audit company
*Epoint is the only Azerbaijani project among the winners of the Takeoff international startup competition, held in Baku in May 2022 as part of the Teknofest aerospace and technology festival, where it became a runner up.
*Epoint is a semi-finalist of the Astana Hub Battle, an international startup competition held in September 2022 as part of the Digital Bridge, the largest digital technology forum in Central Asia.
*Global Innovations LLC is the first Fintech company to receive a "Startup Certificate" from the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and being freed from an income tax for the next three years.